multicomposter-napis

Całoroczny kompostownik Multi zapewnia możliwość samodzielnego przygotowania wartościowego nawozu oraz utrzymania przestrzeni naturalnej w czystości bez zbędnych kosztów.

Oszczędzasz na nawozach i nie płacisz za wywóz przetwarzalnych odpadów.

CAŁOROCZNA KOMPOSTOWNIA

kompostownik-z-ulotki-done-ikony

CHARAKTERYSTYKA

1

1. System kropelkowego nawodnienia

2

2. Miejsce na kłódkę

3

3. Solidne boczne zatrzaski

4

4. Nawodnienie i wentylacja

5

5. Wzmocnione zawiasy klapy

6

6. Wygodny uchwyt

7

7. Duże zasuwy z wygodnym uchwytem

8. Możliwość montażu kotew mocujących

DOSTĘPNE ROZMIARY

230 l

420 l

650 l

880 l

KRÓTKI PORADNIK

kompostownik_na_kratce_x1024

DOSTĘPNE KOLORY

  • kompostownik_420l-composter-black
  • kompostownik_420l-composter_green_x1024

Ustawienie kompostownika

W celu zapewnienia optymalnych warunków dla procesu kompostowania własciwie złożony kompostownik należy umiescić w zacienionym miejscu z dobrym obiegiem powietrza. Ważne, aby kompostownik był umiejscowiony bezpośrednio na glebie (zalecamy zastosowanie jedynie kratki ogrodowej jako podłoża). Takie ustawienie kompostownika pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wilgoci oraz na dostęp dżdżownic i drobnoustrojów do kompostu.

Co nadaje sie na kompost?

Odpadki organiczne z ogrodu i kuchni (m.in.: zielone części roślin, rozdrobnione gałezie, trociny, liście, igliwie, kora, opadłe owoce, kwiaty, chwasty bez nasion, organiczne odpadki kuchenne, zimny popiół). W przypadku ściętej trawy trzeba zawsze zadbać o jej właściwe wymieszanie

z innymi odpadkami, w przeciwnym razie nadmiar trawy może spowodować gnicie kompostu.

Jak poprawnie przygotować kompost?

Zalecamy, aby dno kompostownika zostało wyścielone warstwą drobnych gałązek, które umożliwią odprowadzenie nadmiaru wilgoci z górnych warstw kompostu do gleby. Materiał wrzucany do kompostownika powinien być różnorodny, rozdrobniony i dobrze wymieszany. Nie należy nadmiernie ubijać zawartości kompostownika, ponieważ spowolni to proces kompostowania. Co kilka tygodni zalecamy przemieszanie górnej warstwy materiału znajdującego się w kompostowniku. Ważnym aspektem w procesie kompostowania jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. W zależności od sytuacji, kompost powinien być nawadniany, a w przypadku długich

i intensywnych opadów deszczu można osłonić obudowę kompostownika.

Gotowy kompost

W zależności od warunków kompostowania (temperatura, wilgotność, skład) kompost jest gotowy w przedziale czasu od 8 tygodni do 1 roku. Gotowy kompost powinien mieć zwartą i nasiąkliwą konsystencję, przypominającą ziemię/torf.

Jak wykorzystać gotowy kompost?

Kompost to naturalny nawóz, który można wykorzystać w wielu miejscach w ogrodzie dla poprawy wzrostu roslin. Kompost w postaci cienkiej warstwy można rozprowadzić po trawniku. Kolejne zastosowanie to wymieszanie kompostu z ziemią na grządkach. Gotowy humus można również rozsypać wokół drzew i krzewów, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój.

Instrukcja montażu

Pobierz